Illóolajokkal akár a levéltetvek ellen is védekezhetünk

Az elmúlt néhány hónapban, mivel az időm nagy részét home officeban töltöttem, egyre nagyobb igényem lett arra, hogy zöldebbé tegyem a lakásomat. Nagyon szép tavaszunk volt, de a karantén idején sajnos ezt nem tudtuk kiélvezni, mert nem nagyon tudtunk kimenni a szabadba. Szerencsére több webshopot is találtam, akik kedvezményesen vállalták szobanövények házhozszállítását. Kicsit el is szaladt velem a ló, és a tavaszi hónapokban minimum 5-6 újabb taggal bővült az otthonom növényállománya.

Nagyon élveztem őket átültetgetni, és szép kis kaspókban elhelyezni őket a lakás minden részén. Még fotó naplót is készítettem róluk, és követtem, ahogy újabb kis levelek nőnek rajtuk. Az egyik legjobb barátom is hasonló megszállottsággal vetette bele magát újabban a növény nevelgetésbe. Fotókat osztottunk meg egymással, büszkélkedve az újabb szerzeményekkel, és az újabb hajtásokkal. Mára már egy komplett szobanövény albummal rendelkezek emiatt. A barátom rengeteg fűszernövényt is rendelt, ami nekem is eszembe jutott, azonban akkor még reménykedtem benne, hogy a tavasszal az erkélyen elültetett bazsalikomom, petrezselymem és kakukkfüvem még szépen ki fog hajtani. Sajnálatos módon ez végül nem sikerült, de legközelebb talán már nagyobb tapasztalattal fogok belevágni az erkélyi fűszernövény kert kialakításába.

A barátom nem sokáig tudta élvezni a friss, mentás házi limonádét, ugyanis az egyik menta növénykéje kegyetlen levéltetű támadás áldozata lett, és nem is élte túl. Szerencsére még időben elkülönítette a levéltetves növényt a többitől, így azok nem tudták megtámadni a többieket.
Sajnos két héttel a barátom szerencsétlenül járt mentájára, az én egyik pozsgás növényemen is megjelentek a nem kívánatos vendégek. Első dolgom volt rákeresni, hogy milyen természetes tetűirtó szert lehetne előállítani otthon, ami a növénnyel szemben kíméletes, a tetűvel szemben viszont kíméletlen. Ki is próbáltam több módszert is, próbálkoztam fokhagyma és vöröshagyma főzetével, de végül a leghatékonyabbnak a levendula és borsmenta olaj bizonyult. Most már csak várok, hogy szegény növény rendbe tud-e jönni a levéltetű invázió után.

Éppen úgy, ahogy a növényeimnek sem szeretek sok kemikáliát tartalmazó tápszert és tetű riasztót adni, úgy saját magamat is igyekszem természetes anyagokkal, módszerekkel kezelni. Amikor csak lehet, gyógyszerek helyett inkább természetes olajakat, teákat, gyógynövényeket fogyasztok, de nyilván nagyobb problémákkal mindenképpen érdemes orvoshoz menni. Az illóolajos tetű kezelés éppen azért jutott eszembe, mert korábban már olvastam róla, hogy a fejtetű ellen is hatékonyan lehet védekezni, ha teafa olajat csepegtetünk a samponunka, ugyanis ez képes távol tartani a kártevőket. A sampont még mi magunk is elkészíthetjük, így aztán igazán természetes és vegyi anyag mentes kozmetikumokat tudunk előállítani.

A teafa olaj jótékony hatásairól már sokat hallottam és olvastam korábban is, mivel magam is dolgoztam egy növényi alapú kozmetikumokat árusító boltban. A teafa olaj tisztító hatású is, rengeteg tonikban, arctisztító krémben megtalálható és segít a pattanások eltüntetésében, és éppen ezért a kozmetikai boltban is a teafa olajat tartalmazó arctisztítók és szappanok voltak a legnépszerűbb termékek. Ezen kívül egy kis olíva olajjal összekeverve és az érintett bőrfelületre kenve bőrkiütések és viszketés enyhítésére is alkalmas, valamint rovarcsípések kezelésére.  Napozás utáni krémbe keverve pedig csodás bőrnyugtató hatását kifejtve enyhíti a leégés okozta fájdalmat, amit így nyáron, a tűző nap miatti leégések fő szezonjában érdemes észben tartani. 

Láb és körömgomba kezelésére is jó megoldást jelent egy kis jojoba, avokádó és levendulaolajjal keverve, és nem csak a gombásodást képes megakadályozni, hanem emellett még fényes, erős körmöket is biztosít a használata. Mivel a kellemetlen szagokért felelős baktériumok szaporodását is gátolja, sok természetes alapanyagokból készülő dezodor kedvelt illóolaja. Fontos kiemelnem, hogy csak a szagok távoltartását szolgálja a teafa olaj, az izzadás meggátlására azonban nem alkalmas.

Légúti betegségek elleni harcban is jó hatóanyag, ugyanis párologtatóba csöpögtetve, vagy pedig inhalálva enyhíti a megfázásos és influenzás megbetegedések esélyét. És nem csak nekünk, embereknek hasznos anyag a teafa olaj, hanem kis kedvenceink számára is.  Pár hetente cseppentsük a kutyusunk nyakára teafa és geránium olaj keverékét, és ez remekül távol tarthatja a bolhákat és kullancsokat, ami szintén nyáron nagyon fontos, mivel valószínűleg többet járunk kedvenceinkkel zöld területekre, parkokba, erdőkbe sétálni, és, mint tudjuk, ezek a helyek mind a bolhák és kullancsok melegágyai. Azonban nagyon fontos, hogy az olajat semmiképpen nem szabad sem háziállataiknak, sem nekünk lenyelni, mivel belsőleg használva mérgező hatású. Kutyáknál és macskáknál a legsúlyosabb esetben halált, embereknél hasmenést, levertséget, kiütéseket és zavartságot okozhat. Úgyhogy csak óvatosan, és ügyeljünk arra, hogy csak külsőleg alkalmazzuk.

teafa olaj

Tehát kozmetikumként bőrtisztító és fertőtlenítő, valamint nyugtató hatása miatt kedvelt anyag, a gyógyászatban pedig légúti betegségek megelőzésére alkalmas. De ez még közel sem minden! Nem csak kozmetikumokhoz, hanem tisztítószerekhez is szuper alapanyag. Desztillált vizet teafa illóolajával keverve univerzális tisztítószert kapunk, amit egy szórófejes flakonba öntve már rögtön tudunk is használni. Ecettel keverve remek penészölőt kapunk, amit szintén szórófejes flakonból tudunk a penészes felületre permetezni.

Bőrbarát folyékony szappant is tudunk belőle készíteni, vagy pedig vízzel, illatolajokkal és némi ecettel keverve ruháinkhoz fertőtlenítő hatású öblítőt készíthetünk, ami így a koronavírus járvány időszakában igen csak kecsegtetően és megnyugtatóan hangzik. Korábban én is használtam is teafa olajjal kever mosódió gélt, amit imádtam. Nem csak a fürdőszobában, hanem a konyhában is alkalmazhatjuk mosogatószerként.  

Összefoglalva tehát, a teafa olaja szuper kozmetikum, tisztítószer, fertőtlenítő, sebtisztító és bőrnyugtató szappan és mosogatószer egyben. A jövőben biztosan fogok készíteni magamnak teafa olajos szappant, ugyanis a kezemen sajnos elég érzékeny a bőröm, és nem ártana neki egy kis extra ápolás. Egy ennyire sokoldalú olajról érdemes kicsit többet is megtudni, úgyhogy pár szót szeretnék ejteni az eredetéről is.

A teafa olaj Ausztráliából származik, (meglepő módon…) az ausztrál teafa, latin nevén a Melaleuca alternifolia illóolaja.  Eredetileg Queensland és Új-Dél-Wales területén őshonos növény. A növény köznyelvi elnevezési James Cook kapitánytól származhat. Megfigyelte, hogy az ausztrál őslakosok a teafa leveleiből főzetet készítenek, és azt használják az alternatív gyógyászatban, és a tea fű helyett ezt fogyasztják. Az olajat magát a fa leveleinek vízgőz-desztillációjával állítják elő. A teafa olaj kereskedelem igazán a 70-es, 80-as években robbant be, ekkor már kifejezetten az olaj előállítására hoztak létre teafa ültetvényeket. A teafa olaj biznisz azóta is virágzik, százával találhatóak meg a kozmetikai és gyógyászati piacon teafa olajat kisebb-nagyobb mennyiségben tartalmazó termékek.

Ha téged is érdekel, hogy mennyi mindenre és pontosan mivel, milyen arányban keverve használható fel a teafa olaj, a www.humanityaruhaz.hu oldalon nézelődj csak bátran! És nem csak a teafa olajról tudhatsz meg többet, hanem számos más pozitív hatású természetes olajról, és azok alkalmazásáról is.